Алея Розуму — блог

Ахімса та війна в Україні

(фото взято з сайту https://levardo.com/profile/dev-virabhadra-4506624198)

Сьогодні, в ніч з 28 лютого на 1 березня, настає час Махашіваратрі або Великої Ночі Шиви.


Шива дарував йогу людям


Мабуть, усі практикуючі йогу чули, що саме Шива (або Щіва, кому як зручніше) дав людям йогу.

Нагадаємо, що Махадев (Шива) є втіленням руйнівного, а потім і творчого аспектів буття. Причому руйнує невігластво, тупість, відсталість, все старе і віджиле. А творить чи спонукає до народження абсолютно новий Всесвіт.

Здавалося б, ща надто спрощено проводити пряму аналогію з тим, що відбувається зараз у нас. Війна в Україні відносно незначна подія порівняно із закінченням чергової Юги. А тим паче початком нової Пралаї. Проте, враховуючи загрози ядерної війни, що замаячили, опис смерті світів від вогню, виглядає досить схожим.

Юга— ера. Індуїзм називає маха-югою чотири Юги, якіциклічно змінюють одна одну. Зараз ми знаходимося в останній, Калі-Юзі.

Прала́я - період відсутності активності в Всесвіту, що настає після кожної кальпи. Триває 4,32 млрд земних років.
Вікіпедія.

Ка́льпа або ка́лпа — одиниця виміру часу в індуїзмі та буддизмі.
Вікіпедія.

Але не все так погано, як здається. Якщо замислитися, то для руйнування невігластва немає необхідності знищувати його носіїв (якщо можна так висловитися), бо потім не буде кому... просвітлюватись і досягати Мокшу. Тому, Махадев, будучи одночасно і спостерігачем і об'єктом і самим процесом спостереження (розумію, що складно і потрібні тривалі пояснення, але це не зараз), ініціює у своїх… «часток» (ну дуууже наближено) дії, спрямовані на здобуття того самого звільнення від «тупості». Або від такої картинки світу яка заважає сприйняти новий рівень реальності. Тому що потрібно перейти на нову.

Звичайно такі процеси болісні і супроводжуються жертвами.

(фото взято з сайту https://www.gamespress.com/ru/Out-Today-Shiva-Performs-his-Tandava-as-New-SMITE-Warrior)


Історія Вірабхадри


Згадаймо історію появи Вірабхадра або втілення військової люті Шиви.

Одного разу боги та ріші вирішили провести перше жертвопринесення (яджну) (а це штука дуже важлива та корисна, якщо підходити до неї правильно). Усіх богів запросили, а Махадева немає. Тому що там були деякі сімейні "напруження". В результаті дружина Шиви Саті кинулася у вогонь і прокляла свого батька Дакшу, який і організовував цю яджну.

В цей час Шива перебував у медитації. Звичайно, він відразу дізнався про все (як дізнався, якщо був у медитації поясню потім, якщо самі не додумаєте). Загалом Махадев зрозумів, що та його частина, яка була втілена у світі у вигляді Дакші і що з ним, не хоче просуватися до Мокші.

Чому він так вирішив? Пропоную свій варіант. Адже насправді, Шиві зовсім не потрібні були матеріальні предмети, які приносили жертву. Вони й так завжди його, у всіх формах. Відсутність запрошення обурила Махадева, бо показала тупість та егоїстичність Дакші. Схильність до особистісних амбіцій, марнославства, гордині. Незважаючи на те, що Махадев з ними порався, виявляв гуманізм і терпіння, дав можливість існувати, зрештою. Але вони були тупими істотами, так і залишилися. Та ще й Саті довелося перероджуватись.

Загалом, Шива... засмутився і вийшов із медитації. А скоріше, перейшов у її активну форму. І втілив Вірабхадру. Котрий усіх учасників яджни відправив на переродження. Дакше відірвав голову, ряд богів понівечив, і так далі. А вже після переродження всі швиденько порозумнішали. Правда у Дакші вже була голова козла, але це не суттєво. Також Вірабхадру-Махадева довелося зупиняти самому Брахмі.

(фото взято з сайту https://www.quora.com/Why-did-Shiva-not-forgive-Daksha)


Ахімса та війна в Україні


Так чого я веду. Ведичні йогіни (ой який неправильний термін, зараз мене фахівці-індологи за-фукають :)) були зовсім не такими, як бачаться сучасним шанувальникам принципів Ями та Ніями. Вони цілком слідували образу свого духовного отця, а не сиділи склавши ручки розмірковуючи про ненасильство (Ахімсу) та інше (приклади знайти не складно, зараз зупинятись не буду). Але для того, щоб це визнати, потрібно окрім розповідей про Ахімсу, Брахмачар'ю та інших складових почати практикувати ще й Сатью (правдивість), а не перебувати в ілюзіях своєї йогічності та «ахімсічності». У нашій реальності Сатья може, наприклад, виражатися у тому, щоб постійно не порушувати закони чужої країни. Або хоча б перед собою визнати це. Та й багато іншого. Головне тут не те що треба було робити раніше, а те, як сприймаються деякі заклики зараз. Або мовчи чи конкретизуй.

Принципи Сатьї чи чесне визнання собі помилок посприяє як йогінам, так і  «просунутим» православним християнам, інтелектуалам, філософам, вченим, артистам і всім громадянам РФ, які прямо чи опосередковано підтримували свою злочинну владу. Без чесного визнання нічого очікувати і визволення.

Словом, «рожеві соплі» про не вбивство, прощення, людинолюбство можна вести не завжди і будь-де, а там, де це необхідно і актуально, наприклад, у країні-агресорі. Ерефським убивцям, що загрузли у своєму маренні, це було б дуже корисно (тим паче, що деякі навколо-керівники там навіть йогою… балувалися).


Так, Махадев всіх пробачив, але потім. Ось і ми теж пробачимо ... потім, пізніше, можливо. Коли голови вбивцям та моральним виродкам пориваємо. А так ми мирні :)


І ще, зверніть увагу, одне з імен Шиви - той хто носить тризуб. А у нас на гербі що? Ось такі прості та не дуже прості аналогії.

А ніч Шиви цього року триває дві доби. Тяжко. Усім.


Ом Шулапана Намаха!

Слава Україні!
Йога